Piłka siatkowa

Pomysłodawcą reguł gry w piłkę siatkową był amerykański nauczyciel wychowania fizycznego z Holyoke w stanie MassachusettsWilliam G. Morgan.  9 lutego 1895 odbył się w tamtejszej sali gimnastycznej premierowy pokaz stworzonej przez niego dyscypliny, którą wówczas nazywano Minonette. W 1949 zorganizowano pierwsze Mistrzostwa Świata mężczyzn, a w 1952 Mistrzostwa Świata kobiet. Mistrzostwa Europy mężczyzn wprowadzono do kalendarza w 1948, a Mistrzostwa Europy kobiet w 1949. Do programu olimpijskiego piłka siatkowa  (zarówno w wydaniu kobiet, jak i mężczyzn) weszła w 1964, podczas Letnich Igrzysk Olimpijskich w Tokio.

Do Polski piłka siatkowa trafiła za pośrednictwem YMCA, a pierwszy mecz pokazowy miał miejsce w Warszawie w 1919. W 1929 w Warszawie rozegrano pierwsze mistrzostwa Polski – w rywalizacji kobiet zwyciężył AZS Warszawa, a wśród mężczyzn YMCA Łódź. Reprezentacja polskich siatkarzy w swojej historii zdobyła złoty medal na Igrzyskach Olimpijskich w Montrealu 1976, a także trzykrotnie tytuł Mistrzów Świata: w roku 1974 w Meksyku, w 2014 w Polsce, pokonując w meczu finałowym zespół Brazylii 3:1, przerywając tym samym trwającą nieprzerwanie 12 lat hegemonię tej drużyny, oraz w 2018 we Włoszech i Bułgarii, pokonując w meczu finałowym zespół Brazylii 3:0.

Mówiąc o sporcie w Olsztynie od razu na myśl przychodzi piłka siatkowa, która na stałe wpisuje się w historię naszego miasta od 1950 roku, kiedy to powstał Klub Uczelniany AZS Wyższej Szkoły Rolniczej w Olsztynie, dzisiaj znany pod nazwą AZS Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Sukcesy w siatkówce seniorskiej przekładały się na prace z młodzieżą, ponieważ od wielu lat nasze miasto słynie z prężnie działających sekcji grup młodzieżowych chłopców oraz dziewcząt. Dużym wsparciem w szkoleniu okazały się powołane w 2012 roku przez Polski Związek Piłki Siatkowej oraz Ministerstwo Sportu i Turystyki – Siatkarskie Ośrodki Szkolne. Pozwoliły one na szkolenie młodzieży na najwyższym poziomie organizując cykliczne szkolenia dla trenerów oraz wyposażając szkoły objęte projektem w najlepszy sprzęt sportowy.

Ogromnym sukcesem siatkówki młodzieżowej w Olsztynie jest powołanie we wrześniu 2018 roku oddziałów Mistrzostwa Sportowego Piłki Siatkowej dziewcząt i chłopców przy Szkole Mistrzostwa Sportowego w Olsztynie, która została objęta programem Siatkarskich Ośrodków Szkolnych PZPS. Uczniowie szkoły mają możliwość trenowania pod okiem wykwalifikowanej kadry trenerskiej. Piramida szkoleniowa daje możliwość po zdaniu egzaminu dojrzałości oraz ukończeniu wieku juniorskiego kontynuowanie przygody z piłką siatkową w Olsztynie – chłopcy zespole AZS UWM Olsztyn (II LM) oraz Indykpol AZS Olsztyn (PLS), dziewczęta w UKS Chemik Olsztyn (II LK).

Uczniowie naszej szkoły w rozgrywkach młodzieżowych występują w barwach:

UKS Chemik SMS Olsztyn – dziewczęta

AZS UWM SMS Olsztyn    – chłopcy

W roku szkolnym 2018/2019 Trenerami naszych grup są:

Maciej Dobrowolski – dziewczęta

Rafał Wiśniewski – chłopcy