Kajakarstwo

W ,,Encyklopedii sportów świata” kajakarstwo ujęte jest jako ,,odmiana sportów wodnych uprawianych na kajakach i anadyjkach, obejmująca również turystykę kajakową. (…) Określenie kajak wywodzi się eskimoskiej nazwy kayak – łódź opięta skórą. Nazwa ta określa małą łódź żebrową o wnętrzu przykrytym skórą z wycięciem dla siedzącego w niej wioślarza (kokpit), napędzaną wiosłem o dwóch piórach bez podparcia. Obecnie za kajak, uważa się zbliżoną konstrukcję, niegdyś drewnianą, obecnie coraz częściej z tworzywa sztucznego, utrzymującą tradycyjny kształt eskimoski, ale o nowszych rozwiązaniach technicznych. Utrzymany został także kształt wioseł. (…) Historia kajakarstwa wywodzi się z kręgu kultury Eskimosów, gdzie znane było już ok. 4000 p.n.e. Stanowiło podstawę egzystencji, umożliwiało transport i polowanie na wodne ssaki i ryby. Pierwsze kontakty Europejczyków z Eskimosami pływającymi na łodziach, które w najstarszych źródłach występują jako UMIAK, nastąpił pod koniec XV w. (…). Pływanie w kajakach osiągnęło wśród Eskimosów poziom sztuki, mimo to morze zabierało wielu z nich.”

Jako sport pojawiło się ono pod koniec ubiegłego stulecia, a od 1936  oku nieprzerwanie jest dyscypliną olimpijską. Najstarsze kajaki, jakimi posługiwali się ludzie, odnaleziono w arktycznych rejonach Ameryki Północnej.

W sporcie, kajakarstwo dzieli się na:

• Kajakarstwo klasyczne;

• Kanadyjkarstwo.

• Kajakarstwo górskie.

Kajakarstwo

Kanadyjkarstwo

Kayak Cross

K-1

Symbole zamieszczone w tabelach K i C oznaczają rodzaj łodzie, na jakim struje zawodnik. K – kajak, C – kanadyjka, cyfra zamieszczona przy symbolu oznacza kajak lub kanadyjkę jedno-, dwu- i czteroosobową:

1 (13)

F1000010

Kopia zawodu c2

W jaki sposób rozgrywane są zawody sportowe?

Rywalizacja sportowa kajakarzy polega na jak najszybszym pokonaniu dystansu startowego 200, 500 lub 1000 m (dystanse olimpijskie). Start odbywa się ze specjalnych maszyn startowych które znikają pod wodą w chwili rozpoczęcia konkurencji. Wygrywa zawodniczka, zawodnik który pierwszy przekroczy linię mety. Regaty kajakowe odbywają się na akwenach wodnych które posiadają tor kajakowy specjalnie wybudowany w tym celu. Poniżej tor olimpijski w Pekinie na którym startowało dwóch absolwentów naszej szkoły Tomasz Mendelski, oraz Mariusz Kujawski.

Shunyi venue