Doradztwo Zawodowe
Doradca zawodowy – Beata Grzybicka
Cele działania szkolnego doradcy zawodowego
- Przygotowanie młodzieży do trafnego wyboru zawodu i drogi dalszego kształcenia oraz opracowania indywidualnego planu kariery edukacyjnej i zawodowej.
- Przygotowanie ucznia do radzenia sobie w sytuacjach trudnych, takich jak:
- bezrobocie
- problemy zdrowotne,
- adaptacja do nowych warunków pracy i mobilności zawodowej.
- Przygotowanie ucznia do roli pracownika.
- Przygotowanie rodziców do efektywnego wspierania dzieci w podejmowaniu przez nie decyzji edukacyjnych i zawodowych.
- Pomoc nauczycielom w realizacji tematów związanych z wyborem zawodu w ramach lekcji przedmiotowych.
- Wspieranie działań szkoły mających na celu optymalny rozwój edukacyjny i zawodowy ucznia.
Zadania szkolnego doradcy zawodowego
- Systematyczne diagnozowanie zapotrzebowania uczniów na informacje i pomoc w planowaniu kształcenia i kariery zawodowej.
- Gromadzenie, aktualizacja i udostępnianie informacji edukacyjnych i zawodowych właściwych dla danego poziomu i kierunku kształcenia.
- Wskazywanie osobom zainteresowanym (młodzieży, rodzicom, nauczycielom) źródeł dodatkowej, rzetelnej informacji na poziomie regionalnym, ogólnokrajowym, europejskim i światowym na temat:
- rynku pracy,
- trendów rozwojowych w świecie zawodów i zatrudnienia,
- możliwości wykorzystania posiadanych uzdolnień i talentów w różnych obszarach świata pracy,
- instytucji i organizacji wspierających funkcjonowanie osób niepełnosprawnych w życiu codziennym i zawodowym,
- alternatywnych możliwości kształcenia dla młodzieży z problemami emocjonalnymi i niedostosowaniem społecznym,
- programów edukacyjnych Unii Europejskiej,
- porównywalności dyplomów i certyfikatów zawodowych.
- Udzielanie indywidualnych porad edukacyjnych i zawodowych uczniom i ich rodzicom.
- Prowadzenie grupowych zajęć aktywizujących, przygotowujących uczniów do świadomego planowania kariery i podjęcia roli zawodowej.
- Kierowanie, w sprawach trudnych, do specjalistów: doradców zawodowych w poradniach p sychologiczno-pedagogicznych i urzędach pracy, lekarzy itp.
- Koordynowanie działalności informacyjno – doradczej szkoły.
- Wspieranie rodziców i nauczycieli w działaniach doradczych poprzez organizowanie spotkań szkoleniowo-informacyjnych, udostępnianie im informacji i materiałów do pracy z uczniami itp.
- Współpraca z Radą Pedagogiczną w zakresie:
- tworzenia i zapewnienia ciągłości działań wewnątrzszkolnego systemu doradztwa, zgodnie ze statutem szkoły,
- realizacji zadań z zakresu przygotowania uczniów do wyboru drogi zawodowej, zawartych w programie wychowawczym szkoły.
- Systematyczne podnoszenie własnych kwalifikacji.
- Wzbogacanie warsztatu pracy o nowoczesne środki przekazu informacji (Internet, CD, wideo itp.) oraz udostępnianie ich osobom zainteresowanym.
- Współpraca z instytucjami wspierającymi wewnątrzszkolny system doradztwa: kuratoria oświaty, centra informacji i planowania kariery zawodowej, poradnie psychologiczno – pedagogiczne, powiatowe urzędy pracy, wojewódzkie komendy OHP, zakłady doskonalenia zawodowego, izby rzemieślnicze i małej przedsiębiorczości, organizacje zrzeszające pracodawców itp.
11 zasad Billa Gatesa
- Życie nie jest sprawiedliwe. Przyzwyczaj się do tego.
- Świata nie interesuje to, co sam myślisz o sobie. Jednakże świat spodziewa się, że osiągniesz coś, ZANIM poczujesz się, że jesteś wielki.
- Nie będziesz zarabiał 60 tysięcy dolarów zaraz po maturze i nie zostaniesz wiceprezydentem z samochodem służbowym wyposażonym w telefon. Najpierw musisz na to zapracować.
- Jeśli wydaje ci się, że nauczyciele ci dokuczają i są wredni, to poczekaj do chwili,gdy będziesz miał swojego pierwszego szefa.
- Podawanie hamburgerów w McDonaldzie nie powinno być poniżej twojej godności. Twoi dziadkowie używali innego słowa na „podawanie hamburgerów w McDonaldzie” Oni nazywali to: możliwością (opportunity).
- Jeśli tobie się nie wiedzie, to nie jest to wina twoich rodziców. Nie rozpamiętuj i nie użalaj się nad swoimi błędami. Ucz się na nich.
- Zanim się urodziłeś, twoi rodzice nie byli tak nudni, jak są teraz. Po twoim urodzeniu płacili twoje rachunki, prali twoje ubrania i słuchali twoich przemówień, jaki jesteś cool. Zanim zaczniesz chronić dżunglę przed pasożytami pokolenia twoich rodziców, spróbuj najpierw pozbyć się robactwa z szafy w swoim własnym pokoju.
- Może twoja szkoła wyeliminowała zwycięzców i pokonanych, ale życie nie. W niektórych szkołach zniesiono oceny niedopuszczające i można próbować tyle razy ile się chce, żeby wpaść na właściwą odpowiedź. To w najmniejszym stopniu nie przypomina czegokolwiek w prawdziwym życiu.
- Życie nie dzieli się na semestry. Nie ma letniej przerwy i tylko bardzo nieliczni pracodawcy chcą ci pomóc odnaleźć siebie. Zajmuj się tym sam, w czasie prywatnym.
- Telewizja nie ma NIC wspólnego z prawdziwym życiem. W prawdziwym życiu trzeba wyjść w końcu z kawiarni i znaleźć pracę.
- Bądź miły dla kujonów. Całkiem możliwe, że skończysz, pracując dla jednych z nich.
STRONY INTERNETOWE
sprawdź >>> www.doradztwo.koweziu.edu.pl – strona poświęcona tematyce wyborów edukacyjnych i zawodowych.
sprawdź >>> www.e-zamek.pl – narzędzie do badania predyspozycji zawodowych dla młodzieży
sprawdź >>> www.perspektywy3d.pl – projekt „Perspektywy edukacyjnono – zawodowe – narzędzie diagnozy, informacji i aktywizacji zawodowej”.
sprawdź >>> www.nauka.gov.pl/kierunki-zamawiane – Kierunki zamawiane są to kierunki ważne dla naszej gospodarki wg Raportu Rozwoju Społecznego Polska 2007”.
sprawdź >>> wybierzstudia.nauka.gov.pl/ – portal pomagający w wyborze ofert polskich uczelni.
Bezpieczna praca z EURES za granicą – doradca EURES w Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Olsztynie – Planuj karierę i pracuj bezpiecznie
sprawdź >>> www.barometrzawodow.pl – Jednoroczna prognoza sytuacji w zawodach: deficytowe, zrównoważone i nadwyżkowe.
ROK SZKOLNY 2017/2018
Gimnazjum Nr 10 Mistrzostwa Sportowego
- „Moje mocne strony” – organizacja zajęć dla klas I G prowadzonych przez doradcę zawodowego z PPP 3.
- Organizacja badań psychologicznych pod kątem predyspozycji zawodowych dla uczniów klas III G w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej Nr 3 w Olsztynie.
- „Czynniki wyboru zawodu” – warsztaty w klasie II b.
- „Lepiej poznać siebie – test LUDZIK” – zajęcia z doradcą zawodowym w klasie II b.
- „Czynniki wyboru zawodu” – warsztaty dla klasy III G.
-
„Piknik gimnazjalistów” – prezentacja szkół zawodowych w Parku Centralnym. Udział uczniów klasy III a i III b.
-
„Lepiej poznać siebie – test LUDZIK” – zajęcia z doradcą zawodowym w klasie I b.
-
„Porozmawiajmy o zawodach” – zajęcia z doradcą zawodowym w klasie I b.
-
Kwestionariusz samooceny „Jaki jesteś?” – zajęcia z doradcą zawodowym w klasie I b.
-
Wybór szkoły ponadgimnazjalnej – indywidualne rozmowy doradcze z uczniami klas III a i III b.
-
„Moje mocne strony. Moja kariera w moich rękach” – zajęcia warsztatowe dla klas VII oraz I – III G prowadzonych przez doradcę zawodowego z Warmińsko – Mazurskiej Biblioteki Pedagogicznej w Olsztynie, część I (organizator: Beata Grzybicka)
-
Organizacja badań psychologicznych pod kątem predyspozycji zawodowych dla uczniów klas gimnazjalnych: II b, III a i III b w Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej Nr 3 w Olsztynie (organizator: Beata Grzybicka)
- „Czynniki wyboru zawodu” – warsztaty dla klasy III G (Beata Grzybicka)
X Liceum Ogólnokształcące Mistrzostwa Sportowego
- Diagnoza potrzeb w zakresie doradztwa edukacyjno – zawodowego w klasach I–szych LO w oparciu o kwestionariusz „Moja przyszłość edukacyjno – zawodowa”, na podstawie którego planowane będą dalsze indywidualne konsultacje dla wybranych lub chętnych uczniów.
- „Bądź autorem swojej kariery” – zajęcia w klasach III a i III b LO prowadzone przez doradcę zawodowego Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży OHP w ramach Tygodnia Kariery na Warmii i Mazurach 2016.
- „Samoocena w kontekście planowania kariery zawodowej” – zajęcia w klasach III a i III b LO prowadzone przez doradcę zawodowego Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży OHP.
- Wycieczka do Oddziału Zewnętrznego Aresztu Śledczego w Olsztynie – poznajemy zawód funkcjonariusza służby więziennej.
- Testy zainteresowań, umiejętności i predyspozycji zawodowych dla zainteresowanych uczniów klasy III b.
- Diagnoza potrzeb w zakresie doradztwa edukacyjno–zawodowego w klasach I – szych LO w oparciu o kwestionariusz „Moja przyszłość edukacyjno – zawodowa”, na podstawie którego planowane będą dalsze indywidualne konsultacje dla wybranych lub chętnych uczniów (Beata Grzybicka)
- „Bądź autorem swojej kariery”, „Samoocena w kontekście planowania kariery zawodowej” – zajęcia warsztatowe w klasach III a i III b LO prowadzone przez doradców zawodowych Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży OHP w ramach Tygodnia Kariery na Warmii i Mazurach 2017 (organizator: Beata Grzybicka)