Kajakarstwo w naszej szkole

Kajakarstwo w SMS Olsztyn

Kajakarstwo jako dyscyplina Szkoły Mistrzostwa Sportowego powołana została w 1994 r. Powstała w wyniku działań Polskiego Związku Kajakowego, Okręgowego Związku Kajakowego, dyrekcji Szkoły Mistrzostwa Sportowego oraz trenerów ówczesnego Warmińskiego Towarzystwa Sportów Wodnych, powstałego po rozpadzie OKS Stomil. Podstawą do powołania kajakarstwa  były wysokie wyniki sportowe na arenie krajowej. Dyscyplina ta funkcjonuje już piętnasty  rok, a sportowcy ją uprawiający  osiągają wysokie wyniki. Największe osiągnięcie sportowe,  poza wieloma medalami Mistrzostw Świata Seniorów, Mistrzostw Europy Seniorów, Młodzieżowych Mistrzostw Europy, Mistrzostw Świata Juniorów, Mistrzostw Europy Juniorów, Mistrzostw Polski (zobacz…..).
Udział absolwentów naszej szkoły w Igrzyskach Olimpijskich:
TOMASZ MENDELSKI – Igrzyska Olimpijskie w Atenach oraz w Pekinie
MARIUSZ KUJAWSKI – Igrzyska Olimpijskie w Pekinie

Kajakarstwo wspaniale rozwija górne partie ciała. Wiosłując, kształtujemy muskulaturę klatki piersiowej, pleców i rąk. Dzięki temu kajakarze charakteryzują się bardzo dużym umięśnieniem kończyn górnych przy stosunkowo wąskich biodrach i szczupłych kończynach dolnych.

Kajakarstwo jest spotem mało urazowym. Na Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie żaden zawodnik kajakarz nie doznał kontuzji. To wyróżnia nas spośród większości dyscyplin sportowych

Trening kajakarza

Trening kajakarza, poza pływaniem na kajaku, obejmuje wiele zajęć dodatkowych takich, jak: biegi w trenie, na bieżni, pływanie w pław na basenie, wiosłowanie na ergometrach, biegi na nartach, łyżwy czy też ćwiczenia siłowe. Tygodniowo uczestniczą w 10 treningach (ok. 15 jednostek treningowych), każdy trening trwa ok. 2 godzin. Najtrudniejszym okresem treningowym jest jesień i zima. Zawodnicy muszą pływać po lodowatych wodach Łyny,  przerzucać ogromne ilości ciężarów na siłowni, biegać wiele kilometrów w terenie. W okresie zimowym wyjeżdżamy na zgrupowanie sportowe, między innymi do Zakopanego. Uwieńczeniem tej ciężkiej pracy jest okres startowy. Latem rozpoczynają się zawody sportowe w kraju i te najciekawsze za granicą. Najlepsi uczestniczą w akcjach Kadry Narodowej, wyjeżdżają na zgrupowania oraz na zawody międzynarodowe jako reprezentacja Polski.