Wielka biologiczna gra o neurony

W II semestrze uczniowie klas 1A, 1B, 2B, 2C, 2D i 3A Liceum Ogólnokształcącego wzięli udział w wewnątrzszkolnym projekcie pt. „Wielka biologiczna gra o neurony”. Głównym celem gry było zachęcenie uczniów do zaangażowania we własną edukację biologiczną, aktywne poszukiwanie i pogłębianie swojej wiedzy oraz zwiększenie motywacji do samokształcenia.

Uczniowie mieli do wyboru 28 różnych zadań, za każde wykonane zadanie otrzymywali od 5 do 55 neuronów czyli komórek nerwowych (liczba neuronów uzależniona była od stopnia trudności zadania, czasu, jaki trzeba było włożyć w jego wykonanie oraz efektu). Zadania do wyboru to m.in. mapa myśli, sketchnotka, karta z pamiętnika, gra planszowa lub karciana, e-portfolio, krzyżówka, prezentacja multimedialna, plakat, makieta, rebus, doświadczenie, a nawet zaplanowanie wycieczki edukacyjnej i wiele innych. Tematyka zadań związana była z treściami omawianymi podczas lekcji biologii. Uzyskane neurony uczniowie wymieniali na oceny. Rekordzistami zostali: Patrycja Siejak (kl. 1A) uzyskując 370 neuronów, Dawid Wiśniewski (kl. 2D) 205 neuronów i Aleksandra Karnicka (kl. 1B) 165 neuronów (60 neuronów to ocena celująca).

Przykładowe prace przedstawione w poniższym odnośniku są tylko czubkiem góry lodowej ich działań. Gorąco zachęcam do obejrzenia prac a uczniom gratuluję wytrwałości, kreatywności i pomysłowości.

Ewa Kruminis-Kaszkiel – nauczyciel biologii