Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2022/2023

Uroczystość rozpoczęcia roku szkolnego 2022/2023 w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 5 Mistrzostwa Sportowego im. Mariana Bublewicza w Olsztynie miała miejsce w budynku przy ul. Gietkowskiej 12.

Tradycyjnie rozpoczęła się wprowadzeniem sztandaru szkoły i odśpiewaniem hymnu państwowego. Jak co roku pamiętaliśmy o rocznicy wybuchu II wojny światowej – 1 września zawsze zatrzymujemy się myślą przy czasach, kiedy się wypełniły dni i przyszło zginąć latem. 83 lata temu, 1 września rozpoczęła się II wojna światowa. Polska została zaatakowana przez III Rzeszę, a 17 września przez Związek Sowiecki. Te daty mają dziś szczególny wymiar – bardziej niż kiedykolwiek doceniamy wartość, jaką jest pokój, a jednocześnie bardziej niż kiedykolwiek powinniśmy pamiętać o tych, którzy oddali życie w imię niepodległości Polski. Dlatego wszyscy zgromadzeni uczcili minutą ciszy pamięć tych, którzy walczyli i ginęli w obronie Ojczyzny oraz wszystkich ofiar II wojny światowej.

Na uroczystości nie mogło zabraknąć gorącego powitania wszystkich uczniów, a szczególnie tych, którzy do szkoły przyszli po raz pierwszy. Pani Dyrektor Anna Michels zaprosiła pierwszoklasistów do wspólnego zdjęcia.

Wakacje minęły bardzo szybko, czas pożegnań, zamienił się w czas powitań, nie tylko nowego roku szkolnego, ale także nowego Dyrektora naszej szkoły, którym od 1 września 2023 r. jest pani Anna Michels. W swoim wystąpieniu Pani Dyrektor opowiedziała o przygodzie, jaką było dla niej uprawianie sportu oraz o swojej drodze jako zawodniczki, uczennicy SMS, trenera, wicedyrektora, a wreszcie dyrektora szkoły. Przedstawiła także nowych wicedyrektorów do spraw dydaktycznych – p. Joannę Ulatowską-Letko i do spraw szkolenia sportowego – p. Kamila Kozłowskiego. Następnie złożyła życzenia wszystkim członkom społeczności szkolnej i wypowiedziała formułę inaugurującą nowy rok szkolny.

Przedstawiciele rady pedagogicznej przywitali nową Dyrekcję pięknymi bukietami kwiatów.

Dla sportowców wakacje to czas nie tylko wypoczynku od nauki, ale także obozów, zgrupowań i startów. Na uroczystości rozpoczęcia roku szkolnego przedstawiamy największe sukcesy wakacyjne naszych uczniów-zawodników. W tym roku Paweł Chrzanowski w lipcu wystartował na Mistrzostwach Świata Kadetów w taekwondo olimpijskim w Sofii, natomiast Mikołaj Sokołowski i Mateusz Chrzanowski na początku sierpnia byli na Mistrzostwach Świata Juniorów również w Sofii.

Wśród pozostałych licealistów największe sukcesy odnieśli pływacy – Bartosz Kapała, Martyna Kraszewska i Piotr Woźniak – multimedaliści Mistrzostw Polski w swoich kategoriach wiekowych. Piotr bardzo dobrze zaprezentowała się także podczas startu na Pucharze Europy. Medale Mistrzostw Polski zdobywał także nasz ubiegłoroczny absolwent, Szymon Kapała. Warto też wspomnieć o wyśmienitych startach naszych absolwentów – kajakarzy i kanadyjkarzy Julii Walczak, Bartosza Grabowskiego i Katarzyny Szperkiewicz na Mistrzostwach Europejskich w Monachium.

Na zakończenie zostały podane informacje organizacyjne i odbyły się krótkie spotkania wychowawców klas z uczniami. Nowy rok szkolny 2022/2023 można uznać za rozpoczęty!