Święto szkoły

Od wielu lat w ostatni piątek lutego obchodzimy Święto Szkoły. W tym roku nie mogło być inaczej. Na te dni przypadają rocznice dwóch ważnych wydarzeń: tragicznej śmierci patrona szkoły Mariana Bublewicza oraz nadania jej jego imienia. Coroczne święto związane jest tematycznie z jakimś ważnym wydarzeniem obecne z olimpiadą w Pekinie. Uroczystość rozpoczęło więc… wejście smoka, symbolu Państwa Środka, oraz teatr cieni, w którym zaprezentowały się poszczególne dyscypliny szkolne. Jak co roku tak i teraz nie zabrakło gości szczególnych. W uroczystości szkolnej wzięli udział między innymi: żona patrona, jego córka posłanka Beata Bublewicz, sekretarz generalny Polskiego Komitetu Olimpijskiego Kajetan Broniewski i Jerzy Małkowski prezydent Olsztyna. Była też pani Alicja Rutecka, która opuściła stanowisko dyrektora naszej szkoły w ubiegłym roku oraz nasz absolwent kajakarki wicemistrz świata z OKS Olsztyn Tomasz Mendelski. Święto naszej szkoły jest nierozerwalnie związane z Marianem Bublewiczem, a jego postać jest i będzie wzorem dla naszych uczniów powiedziała otwierając spotkanie pani dyrektor Barbara Rapińczuk. Ten rok szkolny jest dla nas znamienny między innymi z tego powodu, że otrzymaliśmy nowy budynek przy ulicy Jagiellończyka, w którym mieści się teraz nasze liceum przypomniała. Tytuł i odznakę Zasłużonego dla SMS, przy owacji na stojąco, odebrała pani Alicja Rutecka. Przez wiele lat to ja miałam okazję wręczać tę odznakę, a teraz sama mam wielką przyjemność ją odebrać mówiła pani Alicja drążącym ze wzruszenia głosem. W tych murach spędziłam więcej niż trzy czwarte mego zawodowego życia. Dlatego będziecie mi zawsze bardzo bliscy przyznała. Kajetan Broniwski wręczając pani dyrektor Barbarze Rapińczuk przekazane specjalnie na tę uroczystość przez Ambasadę Chin, trzy symbole pekińskiej olimpiady, powiedział: Za kilka miesięcy cały świat będzie się pasjonował igrzyskami olimpijskimi. Wystąpią tam już wiadomo prawie na pewno dwaj wasi absolwenci, kajakarze Tomasz Mendelski i Mariusz Kujawski. Życzę im zdobycia pierwszego w polskiej historii tej dyscypliny złotego medalu, a wszystkim uczniom szkoły, aby poszli kiedyś w ich ślady. Po części oficjalnej uczniowie zaprezentowali swoje umiejętności sportowe i… aktorskie, parafrazując skecz kabaretu „Ani Mru Mru”. Później wszyscy spotkali się na kiermaszu ciast przygotowanych przez rodziców. To było naprawdę udane Święto Szkoły.