Rocznica Odzyskania Niepodległości

Jak co roku apel z okazji Rocznicy Odzyskania Niepodległości przygotowali uczniowie klasy VI pod kierunkiem p. Joanny Ulanowskiej – Letko. Gościnnie wystąpiło także czworo uczniów klasy I. Scenariusz uroczystości odwoływał się do najważniejszych wydarzeń i postaci związanych z odzyskaniem przez Polskę niepodległości w 1918 roku. Jego celem było także kształtowanie poczucia tożsamości Narodowej i postawy patriotyzmu. Po uroczystości p. dyrektor Barbara Rapińczuk podziękowała uczniom za piękną i wzruszającą lekcję historii.

W Gimnazjum we wszystkich trzech klasach odbył się quiz dotyczący odzyskania przez Polskę Niepodległości i Plebiscytu na Warmii i Mazurach w 1920 roku. Natomiast w Liceum lekcje historii i wos-u były poświęcone polskim pieśniom patriotycznym. Szczególnie tym, które pełniły rolę hymnu narodowego zanim został nim Mazurek Dąbrowskiego.

Tradycyjne, jak co roku, poczet sztandarowy reprezentował naszą szkołę na miejskich obchodach Święta Odzyskania Niepodległości. Olsztyńskie uroczystości 90-ej rocznicy tego wydarzenia rozpoczął w katedrze św. Jakuba koncert chóru Bel Canto oraz msza święta w intencji Ojczyzny. Mszę koncelebrował Arcybiskup Wojciech Ziemba. Po mszy przeszliśmy pochodem na Plac Solidarności. Po odegraniu hymnu państwowego, wciągnięciu na maszt biało-czerwonej flagi oraz przemówieniu Wojewody Warmińsko-Mazurskiego Mariana Podziewskiego, wręczono odznaczenia państwowe nadane przez Prezydenta RP. Oficjalna części uroczystości obejmowała również Apel Pamięci Oręża Polskiego z salwami honorowymi oraz złożenie wieńców i kwiatów pod pomnikiem Wolności Ojczyzny. W uroczystościach wzięli udział Paula Plichta i Krzysztof Pielowski z klasy II LO oraz Karolina Wełnicka, Paulina Kowalska i Daniel Chudzik z klas I.