Patriotycznie i poetycko – obchody świąt narodowych w szkole podstawowej

27 kwietnia 2017 roku w szkole podstawowej odbył się uroczysty apel z okazji przypadających w kwietniu i maju świąt narodowych i państwowych:

• Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej – 77. rocznicy Zbrodni Katyńskiej;
  • Święta Narodowego 3 maja – 226. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja;
  • Dnia Flagi Państwowej Rzeczypospolitej Polskiej.

Przypomniano również 220. rocznicę powstania „Mazurka Dąbrowskiego” oraz 90. rocznicę ustanowienia tej pieśni polskim hymnem państwowym.

Apel rozpoczął się od krótkiego wprowadzenia w historię tych świąt i okoliczności ich ustanowienia. Następnie przedstawiciele wszystkich klas złożyli białe i czerwone kwiaty oraz zapalili znicz pod tablicą upamiętniającą posadzenie Dębu Katyńskiego.

W związku z obchodami świąt narodowych i państwowych przypadających w kwietniu i maju w szkole podstawowej odbyły się dwa konkursy: Szkolny Konkurs Plastyczny „Kocham Cię, Polsko!”Szkolny Konkurs Recytatorski Poezji Patriotycznej „Ojczyzna moja”, których finał odbył się właśnie na apelu.

Na konkurs plastyczny prace przygotowali niemal wszyscy uczniowie szkoły. Były bardzo ciekawe, pomysłowe, wykonane z wielką starannością i nakładem pracy, a wszystkie łączyło jedno przesłanie – Polska, jej barwy narodowe, historia, kultura i przyroda są piękne i bliskie sercu każdego Polaka. Nagrody i wyróżnienia przyznano w dwóch kategoriach:

Klasy I-III

I miejsce – Inga Boraczyńska

II miejsce – Jan Pastor

III miejsce – Maja Adamczyk

Wyróżnienia: Weronika Gosik, Emma Sarna, Kornelia Krajewska

Klasy IV-VI

I miejsce – Agnieszka Krajewska

II miejsce – Natalia Skorupska

III miejsce – Natalia Markowska

Wyróżnienia: Nikola Markowska, Amelia Borko, Salaam Diallo

konkursie recytatorskim także wzięli udział wszyscy uczniowie. Etap pierwszy odbył się w klasach. Wyłoniono 18 finalistów, którzy 27 kwietnia zaprezentowali się na forum szkoły. Wysłuchaliśmy pięknych i wzruszających recytacji utworów o tematyce patriotycznej autorstwa m. in. Marii Konopnickiej, Adama Mickiewicza, Wisławy Szymborskiej, Jana Lechonia, Antoniego Słonimskiego, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Tadeusza Różewicza, Jana Pietrzaka. Nagrody i wyróżnienia również przyznano w dwóch kategoriach: