Patriotycznie i poetycko – obchody świąt narodowych w szkole podstawowej
27 kwietnia 2017 roku w szkole podstawowej odbył się uroczysty apel z okazji przypadających w kwietniu i maju świąt narodowych i państwowych:
- Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej – 77. rocznicy Zbrodni Katyńskiej;
- Święta Narodowego 3 maja – 226. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja;
- Dnia Flagi Państwowej Rzeczypospolitej Polskiej.
Przypomniano również 220. rocznicę powstania „Mazurka Dąbrowskiego” oraz 90. rocznicę ustanowienia tej pieśni polskim hymnem państwowym.
Apel rozpoczął się od krótkiego wprowadzenia w historię tych świąt i okoliczności ich ustanowienia. Następnie przedstawiciele wszystkich klas złożyli białe i czerwone kwiaty oraz zapalili znicz pod tablicą upamiętniającą posadzenie Dębu Katyńskiego.
W związku z obchodami świąt narodowych i państwowych przypadających w kwietniu i maju w szkole podstawowej odbyły się dwa konkursy: Szkolny Konkurs Plastyczny „Kocham Cię, Polsko!” i Szkolny Konkurs Recytatorski Poezji Patriotycznej „Ojczyzna moja”, których finał odbył się właśnie na apelu.
Na konkurs plastyczny prace przygotowali niemal wszyscy uczniowie szkoły. Były bardzo ciekawe, pomysłowe, wykonane z wielką starannością i nakładem pracy, a wszystkie łączyło jedno przesłanie – Polska, jej barwy narodowe, historia, kultura i przyroda są piękne i bliskie sercu każdego Polaka. Nagrody i wyróżnienia przyznano w dwóch kategoriach:
Klasy I-III
I miejsce – Inga Boraczyńska
II miejsce – Jan Pastor
III miejsce – Maja Adamczyk
Wyróżnienia: Weronika Gosik, Emma Sarna, Kornelia Krajewska
Klasy IV-VI
I miejsce – Agnieszka Krajewska
II miejsce – Natalia Skorupska
III miejsce – Natalia Markowska
Wyróżnienia: Nikola Markowska, Amelia Borko, Salaam Diallo
W konkursie recytatorskim także wzięli udział wszyscy uczniowie. Etap pierwszy odbył się w klasach. Wyłoniono 18 finalistów, którzy 27 kwietnia zaprezentowali się na forum szkoły. Wysłuchaliśmy pięknych i wzruszających recytacji utworów o tematyce patriotycznej autorstwa m. in. Marii Konopnickiej, Adama Mickiewicza, Wisławy Szymborskiej, Jana Lechonia, Antoniego Słonimskiego, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Tadeusza Różewicza, Jana Pietrzaka. Nagrody i wyróżnienia również przyznano w dwóch kategoriach:
Klasy I-III
I miejsce – Kornelia Krajewska
II miejsce – Jan Pastor
III miejsce – Ala Żurawek
Wyróżnienia: Maja Adamczyk, Krystian Laskowski, Krzysztof Tomaszewski
Klasy IV-VI
I miejsce – Dominik Czerniawski
II miejsce – Amelia Skorupska
III miejsce – Alicja Drzewicka
Wyróżnienia: Nikola Markowska, Stefan Markowski
Joanna Ulatowska-Letko