„Katyń… ocalić od zapomnienia”

Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią się im płaci. Wisława Szymborska

W roku 2009 szkoła zgłosiła udział w programie „Katyń… ocalić od zapomnienia” . Uczestniczą w nim szkoły, ośrodki wychowawcze, drużyny harcerskie, urzędy gmin, starostwa powiatowe oraz inne instytucje i organizacje. Celem akcji było posadzenie 21.473 DĘBÓW PAMIĘCI. Każdy Dąb upamiętnia konkretną osobę, która zginęła w Katyniu, Twerze lub Charkowie, według zasady jeden DĄB to jedno nazwisko. Katyńska Ziemia stała się stała się relikwią, tragicznym symbolem w kulturze naszego narodu. 10 kwietnia 2010 roku, w dniu katastrofy prezydenckiego samolotu, ziemia ta po raz drugi zapisała się w dziejach Polski tragicznymi wydarzeniami.    Dęby Pamięci zostały przekazane olsztyńskim szkołom i przedszkolom 9 kwietnia 2010 r. podczas uroczystości w Gimnazjum nr 14 na olsztyńskich Dajtkach, w których uczestniczyła także reprezentacja naszej szkoły z pocztem sztandarowym. Sadzonki, wyhodowane przez leśników Warmii i Mazur z nasion poświęconych przez papieża, zostały poświęcone podczas uroczystej Mszy Św. Dąb, który trafił do naszej szkoły, upamiętnia sylwetkę aspiranta straży więziennej, Juliana Uziaka.    16 kwietnia cała społeczność naszej szkoły dała świadectwo swojej pamięci o Ofiarach Katyńskich. Obchody rozpoczęły się Mszą Św. w Kościele p.w. Chrystusa Króla. Wśród gości, zaproszonych była pani Alicja Rutecka, Dyrektor Biura Sportu i Rekreacji, reprezentacja Aresztu Śledczego w Olsztynie z pocztem sztandarowym oraz proboszcz Parafii Chrystusa Króla. Dąb Pamięci został posadzony przez panią Barbarę Rapińczuk, dyrektor szkoły oraz przedstawicieli społeczności uczniowskiej i Rady Rodziców. Następnie odsłonięto i poświęcono tablicę pamiątkową, zaś społeczność Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 5 Mistrzostwa Sportowego w Olsztynie zobowiązała się do otoczenia tego miejsca czcią i opieką. Podczas szkolnych obchodów 70. rocznicy zbrodni katyńskiej wielokrotnie pojawiało się wspomnienie o ofiarach katastrofy lotniczej z 10 kwietnia 2010 r. Wydarzenia te wstrząsnęły również i naszą społecznością szkolną, nadały one również katyńskim obchodom nowy, choć jeszcze bardziej tragiczny wymiar.