„Katyń… Ocalić od zapomnienia” 15 kwietnia 2011 r.

15 kwietnia uroczyście obchodziliśmy pierwszą rocznicę posadzenia Katyńskiego Dębu Pamięci.      W ubiegłym roku nasza szkoła włączyła się w Program „Katyń… ocalić od zapomnienia”. Jest to ogólnopolska akcja, której celem jest posadzenie 21 473 Dębów Pamięci. Każdy dąb upamiętnia jedną osobę spośród zamordowanych wiosną 1940 r. przez NKWD polskich oficerów i żołnierzy.      Tego dnia po raz drugi cała społeczność szkolna spotkała się na uroczystym apelu, podczas którego jeszcze raz zobowiązaliśmy się do otoczenia Dębu Pamięci czcią i opieką. Obiecaliśmy, że zachowamy pamięć o wydarzeniach i prawdzie historycznej, których jest on symbolem. Pod pamiątkową tablicą zostały złożone kwiaty i zapalone znicze.      Gościem honorowym tegorocznej uroczystości był Pan Marian Uziak, syn zamordowanego w Twerze aspiranta Juliana Uziaka, którego pamięci poświęcony jest nasz Dąb. Pan Marian spotkał się z uczniami wszystkich szkół Zespołu. Podzielił się z nami historią swojej rodziny, opowiedział o pielgrzymce, którą odbył śladem Golgoty swojego Ojca – przez Katyń, Smoleńsk, Twer i Miednoje. Nasz gość przyniósł także bezcenne pamiątki – zdjęcia i dokumenty oraz ziemię z Miednoje, które trafiły do szkolnej Izby Pamięci. Spotkaniu towarzyszyły silne emocje, które udzieliły się uczniom i nauczycielom. Była to niezwykła, żywa lekcja historii.      W ramach przygotowań do uroczystości uczniowie poszczególnych szkół realizowali różne projekty edukacyjne, m.in. gimnazjaliści pod kierunkiem Pani M. Jacewicz przygotowali przejmujący montaż poetycki, który został zaprezentowany podczas spotkania z Panem Uziakiem.      Nad organizacją i przebiegiem całej uroczystości czuwała Pani J. Ulatowska-Letko. Z pewnością obchody katyńskie staną się ważnym elementem naszej szkolnej tradycji.