Jasełkowe rekolekcje w gimnazjum

OBSADA: Michalina Samselska – przechodzień/pasterz I Alicja Kubicka – przechodzień/pasterz II Remigiusz Domasiewicz – przechodzień/pasterz III Mateusz Wieczorek – przechodzień/pasterz IV Agnieszka Brzozowska-Stańczyk – Anioł I Ewa Fyda – Anioł II Antoniusz Śmiglewski Anioł III/Szatan/Herod Natalia Mikulak – Anioł IV Katarzyna Milewska – Anioł V Przemysław Piechota – Reporter I Krzysztof Gralczyk – Reporter II

„Życzymy miłego wieczoru wigilijnego i Świąt bez zakłóceń”      Tymi słowami uczniowie gimnazjum zakończyli swoją inscenizację Jasełek 22 grudnia 2011 r. Po klasowych wigiliach, podczas których można było skosztować wyśmienitych potraw przygotowanych przez uczniów i ich rodziców, po podzieleniu się opłatkiem, złożeniu sobie życzeń i wręczeniu prezentów, uczniowie i nauczyciele zgromadzili się w różowej sali, by obejrzeć, zgodnie ze szkolną tradycją, Jasełka. Tegoroczne przedstawienie, przygotowane z uczniami klasy I i II pod kierunkiem pani Małgorzaty Jacewicz, miało zwrócić uwagę odbiorców na problem konsumpcjonizmu i zacierania się idei Świąt Bożego Narodzenia. Jak co roku, obok tradycyjnej historii narodzenia Chrystusa, uczniowie zawarli w Jasełkach przesłanie. W szale przedświątecznych zakupów często gubimy to, co ważne: życzliwość, potrzebę bliskości, akceptację i empatię. Na te właśnie wartości zwrócili uwagę młodzi aktorzy. Pierwsza scena przedstawiała ludzi ogarniętych szałem świątecznych zakupów. Ich monologi, przeplatane fragmentami Ewangelii św. Łukasza oraz fragmentami tekstów prasowych, miały obrazować kryzys wartości we współczesnym świecie. W kolejnej scenie, odrętwiałych zakupocholików anioły odstawiały na właściwe miejsce – do betlejemskiej stajenki, przy której w chwili refleksji nad narodzinami Małego Boga na miejsce wracały również wartości: miłość, dobro i wiara. I tam bohaterowie mogli usłyszeć żywo opowiedzianą historię Narodzenia, spisku Heroda i przybycia Mędrców. I tę historię przekazali wraz ze świątecznym opłatkiem widowni, roznosząc ulotki z… fragmentem Pisma Świętego.      Jak co roku, Jasełka gimnazjum stanowią rekolekcje dla widowni, zmuszają do zastanowienia, zatrzymania się na chwilę w codziennej pogoni. Tegoroczne widowisko wybrzmiało z wielką siłą… Jak co roku polały się łzy wzruszenia. Jednak to wydarzenie miało i dalsze skutki… Młodzież gimnazjum została zaproszona przez proboszcza Parafii Chrystusa Króla, Ojca Joela Kokott, do wystawienia Jasełek w kościele.      Widowisko zostało włączone jako kazanie do wieczornej Mszy Świętej dnia 15 stycznia 2012 r. Nasza młodzież, jak zawsze, stanęła na wysokości zadania i zagrała na najwyższym poziomie, choć w warunkach zupełnie innych niż te, do których wyćwiczyli swój występ w szkole. Jednak tym razem, na zakończenie, młodzi ludzie życzyli zebranym wiernym, by Święta trwały cały rok.