„Bajka o Ćwierćlandzie”

Dnia 9 listopada 2009 roku uczniowie klas IV – VI wzięli udział w warsztatach poświeconych problemom nietolerancji i przemocy. Bazą zajęć był tekst bajki profilaktycznej „Bajka o Ćwierćlandzie”. Uczniowie podzieleni na cztery grupy w składzie:

Grupy wykonywały zadania wymagające współpracy zespołowej. Były to: – zaprojektowanie stroju w swoim kolorze, – ułożenie hymnu swojego państwa oraz wymyślenie herbu, – stworzenie zabawy w kolorze grupy, – ułożenie „kolorowego” menu.

Prace grup oceniało jury złożone z nauczycieli. Wszyscy świetnie się bawili. W rywalizacji zwyciężyła grupa NIEBIESKICH, a za nią uplasowali się kolejno: CZERWONI, ZIELONI, ŻÓŁCI.

Po zabawach uczniowie dyskutowali o problemach braku tolerancji i wynikającej z niej przemocy. Wspólnie opracowali „Szkolny kodeks przeciwko przemocy”.

Co uczestnicy sądzą o warsztatach?

Było bardzo fajnie i dużo się dziś nauczyłem.

Wszystko mi się podobało, chciałbym mieć więcej takich zajęć.

Najbardziej podobała mi się praca w grupach.

Było spoko i nauczyłem się tolerancji wobec innych.

Było fajnie, nauczyłem się współpracować w grupie.

Te warsztaty były bardzo ciekawe, pouczające i warto było na nie przyjść.

Najlepsza była zamiana kolorów.

Najbardziej podobało mi się układanie hymnu i projektowanie strojów.

Bardzo podobały mi się warsztaty, najbardziej podobała mi się praca zespołowa.

Była bardzo dobra zabawa.

„Bajka o Ćwierćlandzie” nauczyła nas, abyśmy nie myśleli tylko o sobie, ale także o innych.

Było wesoło i dużo się nauczyłam np. pracy z innymi.

W tym dniu nauczyłam się, że nie wolno stosować przemocy.

Najbardziej podobało mi się wymyślanie zabawy i hymnu.

Zwycięski „Hymn CZERWONYCH”

Czerwony, czerwony To nasz kolor ulubiony. Wszyscy są czerwoni, Nie jak ci zieloni, Czerwoni dorośli, Czerwone są dzieci, A wysoko na niebie, Czerwony samolot leci. Czerwony nas napędza, A inne kolory to nędza. Czerwony, czerwony To nasz kolor ulubiony

Zwycięskie „Niebieskie menu”

Dania główne: Zupa z niebieskich śliwek Pstrąg na niebiesko Schabowy z ziemniakami w niebieskim sosie Borówki w naleśniku Mrożone niebieskie krewetki Desery: Jabłka maczane w obłokach Śliwki w niebieskiej czekoladzie Mandarynki w atramencie