„40 lat minęło jak jeden dzień…” Jubileusz 40-lecia Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Olsztynie – 22 lutego 2019 r.
Niektórzy twierdzą, że 40 to liczba wyjątkowa, wręcz magiczna. I nie tylko dlatego, że „życie zaczyna się po czterdziestce” (chociaż coś w tym jest), ale również dlatego, że czterdzieste urodziny to czas, kiedy można już dokonywać pewnych podsumowań, mówić o sukcesach, budowaniu tradycji i marce placówki.
SMS to szkoła dla dzieci i młodzieży uzdolnionej sportowo. Jej uczniowie i absolwenci byli uczestnikami i medalistami Mistrzostw Polski, Europy i Świata, startowali w Igrzyskach Olimpijskich, a jednocześnie zostawali laureatami i finalistami konkursów przedmiotowych oraz stypendystami Prezydenta Olsztyna, Marszałka Województwa, Ministra Edukacji Narodowej i Prezesa Rady Ministrów.
A jak się to wszystko zaczęło? Szkoła została powołana w 1977 roku przez Ministerstwo Oświaty i Wychowania jako Ośrodek Przygotowań Olimpijskich w gimnastyce sportowej kobiet. Wówczas wchodziła w skład Szkoły Podstawowej nr 3. W 1979 roku SMS została samodzielną placówką oświatowo-sportową. 26 lutego 1994 roku miała miejsce uroczystość nadania szkole imienia wspaniałego olsztyńskiego sportowca, kierowcy rajdowego, Mariana Grzegorza Bublewicza. Placówka otrzymała wówczas sztandar, a w holu wmurowana została tablica pamiątkowa poświęcona Patronowi.
Dlatego 22 lutego 2019 roku obchodziliśmy nie tylko Jubileusz 40-lecia istnienia placówki, ale także 25-lecie nadania szkole imienia i sztandaru.
Uroczystość rozpoczęła się od złożenia kwiatów pod tablicą pamiątkową. W tym wyjątkowym dniu świętowali wraz z nami wspaniali Goście, przyjaciele i sympatycy SMS. Wśród nich byli m. in.: pani Beata Bublewicz, córka Patrona, prezes Fundacji im. Mariana Bublewicza, która od wielu lat współpracuje ze szkołą, pan Paweł Papke, poseł na Sejm RP, pan Marcin Kuchciński, pani Jolanta Piotrowska, wicemarszałek województwa warmińsko-mazurskiego, pan Piotr Grzymowicz, prezydent Olsztyna, pan Grzegorz Gac – przedstawiciel Zarządu Głównego Polskiego Związku Motorowego, jeden z pierwszych pilotów Mariana Bublewicza, komentator sportowy, kierowca rajdowy, pani Alicja Rutecka – wieloletni dyrektor SMS, pan Zbigniew Lewicki, prezes Warmińsko-Mazurskiej Federacji Sportu, pan Jerzy Litwiński, dyrektor OSiR w Olsztynie, a także prezesi klubów i stowarzyszeń sportowych, zaprzyjaźnieni dyrektorzy szkół olsztyńskich, działacze sportowi, trenerzy, przedstawiciele mediów, liczni absolwenci i byli pracownicy.
Jak to na Jubileuszach bywa, nie zabrakło podziękowań i wspomnień. Pamiątkowe patery z podziękowaniami za współpracę otrzymali córka Patrona, Pani Beata Bublewicz, Prezydent Olsztyna, Pan Piotr Grzymowicz i Warmińsko-Mazurski Kurator Oświaty, Pan Krzysztof Marek Nowacki. Z kolei okazją do wspomnień była druga edycja plebiscytu „Wawrzyny SMS”. Pojawiły się w nim sylwetki absolwentów SMS, utytułowanych sportowców, prawdziwych mistrzów, dla których sport był i jest pasją, sposobem na życie, spełnieniem marzeń. A oto tegoroczni laureaci plebiscytu:
- w kategorii „Z pasją po sukces” – Krzysztof Pielowski
- w kategorii „Sport moim życiem” – Michał Wielgosz
- w kategorii „SMS for ever” – Kamila Zarzycka
- w kategorii „Rodzina mistrzów” – Piotr, Oliwia, Izabela, Agnieszka i Julia Krajewscy
- „Super Wawrzyn SMS” – Pani Alicja Rutecka
A niejako przy okazji przypomnieliśmy najważniejsze wydarzenia z czterdziestoletniej historii szkoły, opowiedzianej przez pryzmat czterech wartości – filarów, na których wspiera się proces dydaktyczny i szkoleniowy oraz misja Szkoły Mistrzostwa Sportowego. Te filary to: PASJA, WYTRWAŁOŚĆ, TRADYCJA i ROZWÓJ.
Nagrody otrzymali także obecni uczniowie szkoły – laureaci konkursu wiedzy o Patronie i historii szkoły. Największą wiedzą wykazali się: w klasach I-III – Borys Zera; w klasach IV-VI – Julia Krajewska; w klasach VII-VIII i gimnazjalnych – Izabela Krajewska i Jakub Kłujszo, w liceum Konrad Laszuk.
Wyróżnieni zostali także najlepsi zawodnicy w poszczególnych dyscyplinach – gimnastyce sportowej, kajakarstwie, taekwondo olimpijskim, piłce nożnej, pływaniu i piłce siatkowej: Iga Kowalczyk, Bartosz Grabowski, Mateusz Kowalski, Jakub Mosakowski, Bartłomiej Koziejko i Wiktor Janiszewski. Statuetki dla nich ufundował i wręczył Prezydent Olsztyna, Pan Piotr Grzymowicz.
Na uroczystości odbyło się również przekazanie sztandaru szkoły. Od 25 lat ten symbol odgrywa szczególną rolę, będąc znakiem jedności i etosu szkolnej społeczności. Jest z nami, kiedy rozpoczynamy i kończymy rok szkolny, świętujemy Jubileusze, obchodzimy święta narodowe i państwowe, bierzemy udział w uroczystościach miejskich. Członkowie ustępującego pocztu sztandarowego – Oliwia Krajewska, Aleksandra Mikulicz i Patryk Zych otrzymali dyplomy i nagrody. W skład nowego pocztu weszli Agnieszka Bartnikowska, Urszula Komosińska i Marcel Cichowski.
Uczniowie SMS w czasie uroczystości jubileuszowej mieli szansę zaprezentować swoje talenty, nie tylko sportowe. Zuzia Łabaj, Maja Szajdek, Michał Niedziałek i Eryk Kosek wcielili się w role konferansjerów, inni zagrali w filmie, przygotowali scenkę kabaretową i oczywiście dynamiczne, pełne energii i optymizmu, zapierające dech w piersiach multidyscyplinarne pokazy taneczno-sportowe. W rozpoczynającym uroczystość intro pojawiły się motywy z poprzednich Świąt Szkoły. Z kolei w czasie pokazu umiejętności sportowych po raz pierwszy została wykorzystana wysoka równoważnia, a w finale wystrzeliło konfetti. Goście byli naprawdę pod wrażeniem.
Z okazji Jubileuszu otrzymaliśmy bardzo wiele gratulacji i życzeń, nie zabrakło także prezentów. Na zakończenie na sali pojawił się wspaniały urodzinowy tort ufundowany przez panią Beatę Bublewicz.
Wydarzeniu towarzyszyła wystawa dokumentująca sukcesy uczniów, na której znalazło się ponad tysiąc siedemset medali i pucharów, wystawa szkolnych kronik, a także tradycyjny kiermasz ciast zorganizowany przez Radę Rodziców. Z okazji Jubileuszu ukazało się też niepowtarzalne wydawnictwo – „Planer Mistrza”, który zawiera porady psychologa, dietetyka oraz teksty nauczycieli i uczniów.
Jubileuszowa uroczystość była efektem współpracy całej społeczności szkolnej – nauczycieli, trenerów, uczniów, rodziców, pracowników szkoły, a także jej sympatyków i przyjaciół. Dowiodła, że wyznaczanie jasno postawionych celów i dążenie do ich osiągnięcia to cecha prawdziwego sportowca! Konkretny cel mobilizuje do wytężonej pracy, a osiągnięty sukces zapewnia poczucie spełnienia, właściwie wykorzystanego czasu i energii oraz satysfakcję i motywację do dalszego wysiłku.
Co przyniesie przyszłość? Z pewnością 40 (a może więcej) „nowych lat”, a wraz z nimi nowe pokolenia utalentowanych uczniów-zawodników, twórczych nauczycieli, wytrwałych trenerów, zaangażowanych rodziców – ludzi, których łączy pasja i wytrwałe dążenie do rozwoju, a jednocześnie wierność tradycji i postawa fair play. A to wszystko składa się na niepowtarzalny, jedyny w swoim rodzaju klimat SMS.
A tak nasz jubileusz widzą media:
>>> www.olsztyn24.com
>>> www.sport.wm.pl